Már második alkalommal veszek részt a Blogkóstoló nevű játékban, aminek most Dina a háziasszonya, a Dina világa blog szerzője. A sorsoláson egy számomra eddig még ismeretlen blogot kaptam, aminek mindig örülök, mert a világhálón már olyan sok gasztro témájú írás van, hogy önerőből lehetetlen fellelni mind :) A neve is nagyon aranyos és nem csak receptek, hanem csupa sünis cukiságokkal is telis-tele. Ő pedig nem más, mint a Süni süti blog.
Több recept is megtetszett a blogon, többek között egy házi sajt (hozzávalók a hűtőben, el is fogom készíteni még), de ezt a csodás pereckenyeret választottam. Mit is mondhatnék, nagyon-nagyon finom a tésztája! Csak a véletlen műve, hogy két fél darab megmaradt reggelre, így tapasztalatokkal a hátam mögött és a számban kijelenthetem, hogy másnap is fantasztikusan puha, foszlós, a héja pedig ropogós.
Az eredeti recept leírásában Süni figyelmeztet, hogy a recept nem pontos, mert érzésre dolgoztak, ennek ellenére én ebből indultam ki (azt már az elején láttam, hogy ennyi liszt még vesz fel tejfölt), úgy gondoltam, majd menet közben alakul. Kelt tésztát végül is érzésre lehet a legfinomabbra készíteni. :) Végül is csak a tejföl mennyiségén kellett változtatni, de azt gondolom, hogy ez lisztfüggő is. A cukorból kicsit visszább vettem, de mi híresen kevés cukrot használunk. Az eredeti recept expressz élesztőt ír, így az elkészítés kicsit gyorsabb, de nekem nem volt csak friss élesztőm itthon. Nem sokkal macerásabb így sem.
Konklúzió: a recept hosszú ideig marad vendég nálunk, nagyon bejött mindenkinek, és további pékáruk kísérletezési alanya marad :)
Hozzávalók
Konklúzió: a recept hosszú ideig marad vendég nálunk, nagyon bejött mindenkinek, és további pékáruk kísérletezési alanya marad :)
Hozzávalók
Tésztához
- 40 dkg liszt
- 1/2 ek cukor
- 5 ek tejföl (eredetileg 2 ek, érdemes kanalanként hozzáadni)
- 1 ek olivaolaj
- 1 dl langyos tej
- 20 g friss élesztő
- pici só
Sókéreghez
- 2 kk só
- 1 ek liszt
- 4-5 ek langyos víz
Elkészítés
A élesztőt felfuttatom a langyos tejben a cukorral. Ez 15-20 perc. A többi hozzávalóval tésztát dagasztunk belőle. (Én 2 ek tejföllel kezdtem, de szerintem 4 ek mindenképp kell hozzá. De függ a tejföltől is, így inkább kanalanként dolgozzuk a tésztába.) Kicsit ragadós lesz tészta, de így épp jó, ha megkel, könnyen formázható. Deszkára borítom és duplájára hagyom kelni. Kb 40-50 perc.
A tésztát 5 részre osztom és hosszú (70-80 cm-es), ujjnyi vastag kígyókat sodrok belőle. Perec formára alakítom és a sütőpapírra sorjázom, amit a sütő rácsára készítek. (Ezt Máginál olvastam a bagetteknél és hogy milyen só ötlet! Alulról sokkal jobban sül, ez az én sütőmben külön előny.) De tepsiben is lehet sütni nyilván. Letakarom egy nedves ruhával és kelni hagyom még 20 percet. Közben előmelegítem a sütőt 180 fokra.
Mielőtt beteszem a sütőbe jól megspriccelem vízzel. 20-25 perc alatt sül meg.
Amíg sül, elkészítem a sós kérget rá. Ehhez a hozzávalókat csomómentesen elkeverem és kész.
Amikor elkészülnek a perecek, kiveszem, újra megspricceltem vízzel és rácsorgattam a sós kérget. Mire ehetőre hűl a perec, a só is "ráköt".
Olyan kelttészta imádóknak, mint mi, kötelező kipróbálni :)
Szép napot Nektek!
Olyan kelttészta imádóknak, mint mi, kötelező kipróbálni :)
Szép napot Nektek!
Nagyon örülök, hogy erre a receptre esett a választásod :D annak pedig még jobban, hogy ekkora sikert aratott . Szépséges szépek lettek a perecek!
VálaszTörlésÉn köszönöm a receptet :) Nagy sikere volt, azóta már sokszor megismételtem. Tegnap pl kifliket sütöttem a tésztából :D
Törlés